Trebinje se nalazi na krajnjem jugu Republike Srpske, odnosno Bosne i Hercegovine. Geografski položaj trebinjske opštine je veoma važan za njen turistički razvoj, jer se graniči sa Crnom Gorom i Hrvatskom, tako da je Trebinje od Dubrovnika udaljeno samo 27 km, a od Herceg Novog 45 km. Novi put, koji je otvoren u proljeće 2009. godine, omogućio je udobnije i brže putovanje na relaciji Trebinje – Herceg Novi. Ove okolnosti nametnule su ideju o tome da Trebinje postane čvorište i raskršće za mnogobrojne goste koji su u prolazu ka Crnoj Gori i Hrvatskoj ili dolaze u turističke posjete Hercegovini kao podneblju bogatom kulturno-istorijskim spomenicima, lovnim i prirodnim bogatstvima, kulturnim događajima i staroj hercegovačkoj kuhinji…
Ukoliko jednom posjetite ovu kamenu oazu na krajnjem jugu Bosne i Hercegovine, zasigurno ćete imati želju da se u nju ponovo vratite.
Trebinje je smješteno u zaledju južnog Jadrana na samo 25 km od mora, a zbog blage mediteranske klime i sa oko 260 sunčanih dana godišnje mnogi ga zovu gradom sunca. Predstavlja pravu riznicu kulturno-istorijskog naslijedja nastalog mješavinom različitih naroda i civilizacija koji su prošli ovim prostorima. Ono što ovaj kraj čini zaista jdinstvenim i prepoznatljivim je gostoprimljivost i topao odnos ovdašnjeg stanovništva prema gostima koji ga posjećuju.
Ogromno kulturno-istorijsko naslijedje i brojni arheološki nalazi svjedoče o civilizacijama i narodima koji su vijekovima naseljavali područje današnjeg Trebinja i njegovog okruženja. Trebinje se prvi put spominje u X vijeku kod Konstantina Porfirogenita pod nazivom Tribunija. Današnji naziv Trebinje je iz XVI vijeka. U njemu su, osim srednjovjekovnih srpskih država, sačuvani i iz doba turske i austrougarske vladavine.
Za opširnije informacije posjetite Turističku Organizaciju Grada Trebinja, tamo će Vas stručno i ljubazno osoblje informisati i uputiti.